Az ISTH kongresszuson hétfőn jelentették be (és ezzel egyidejűleg a New England Journal of Medicine-ben is publikálták) a BRIDGE vizsgálat eredményét, amely szerint a pitvarfibrilláló betegeknél a perioperatív áthidaló LMWH kezelés elhagyása nem hátrányos az artériás tromboembóliák megelőzése szempontjából, ugyanakkor csökkenti a major vérzések kockázatát.
A nehezen beállítható, magasabb vérzési kockázattal járó K-vitamin antagonisták után áttörést jelentő NOAC-ok előnyei jól ismertek, de vajon miből adódik az ezen gyógyszerek vizsgálati eredményeiben észlelt különbség, és milyen betegcsoportokra terjeszthető ki a használatuk? Eugene Braunwald professzort, az Egyesült Államok egyik legkiválóbb kardiológusát a kardiovaszkuláris betegek antitrombotikus terápiájáról kérdeztük.
Az új direkt antikoagulánsok egyszerűen használható gyógyszerek, amelyek jóval alacsonyabb vérzési kockázattal járnak, de ugyanolyan védelmet jelentenek a stroke és a rekurrens mélyvénás trombózis szempontjából, mint a warfarin. Kik azok a betegek, akiknek az antikoagulálása további kihívást jelent? Milyen támadáspontú szerekre számíthatunk a jövőben? Videó interjúnkban Harry Büller professzort kérdeztük.
Bár egy-egy ritka betegség viszonylag kevés embert érint, a 8000 féle ritka betegséget tekintve összességében a ritka betegségben szenvedők száma sok. Amint arról Dr. Pfliegler György tanszékvezető beszámolt, a ritka betegségek világnapjához önálló rendezvény szervezésével csatlakoztak a Debreceni Egyetemen, ahol világszínvonalú laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai háttér segíti a ritka betegségek felismerését és kezelését.
Az ISTH kongresszuson hétfőn jelentették be (és ezzel egyidejűleg a New England Journal of Medicine-ben is publikálták) a SOME vizsgálat eredményét, amely az ismeretlen okból vénás tromboembóliát elszenvedett betegekben hasonlította össze tumorkeresés szempontjából a hagyományos szűrővizsgálat és a hasi-kismedencei CT vizsgálat ezzel való kiegészítését.
Gregoire Le Galt, a Leideni Egyetem professzorát a tüdőembólia diagnosztikájának nehézségeiről és ellentmondásairól kérdeztük Torontóban. A diagnózis késése magas halálozási arányhoz vezet, ezért alapos gyanú esetén annak megerősítése előtt el kell kezdeni a terápiát. Milyen tényezők segíthetik a klinikust a gyanú felvetésében, mi szól a pulmonális CT-angiográfia és mi a ventillációs perfúziós szcintigráfia mellett?
2015. május 16-án az MTHT tudományos szimpóziumot rendez a thrombosis és haemostasis területén klinikai és alapkutatásokat folytató, valamely Doktori Iskolához tartozó munkacsoportok bemutatkozására . Helyszíne: Debreceni Akadémiai Bizottság Székháza, 4032, Debrecen, Thomas Mann u. 49. A részvétel ingyenes.
2015. február 28-án a Debreceni Egyetem Ritka Betegségek Tanszékének és a Klinikai Laboratóriumi Kutató Tanszékének együttműködésével orvos-beteg részvétellel közös gyakorlati fórumot szervezünk ritka vérzékenységekről és trombózisokról.